Solaryum

Geri Dön

Soğuk kış aylarını geride bırakacağımız şu zaman da güneş kendini yavaşça göstermektedir. Her şeyin insanoğluna faydası olduğu gibi güneşin de sayısız faydası bulunmaktadır. Güneşi seven ve bronzlaşmak isteyen bu fırsatı beklediği gibi güneşi beklemeden koyu tene sahip olmak isteyenler de vardır bu sebep ile yaz ve kış mevsimlerinde bronz olmak isteyen kişiler için de her zaman farklı alternatifler bulunmaktadır. Böyle düşünen insanlar için solaryum bir çözüm yolu olmaktadır. 

 

Bronz tenli olmak daha güzel gözükebilmektedir. Hele ki kış aylarında insana farklı bir hava katar. Solaryumla bronzlaşma ile güneşlenme arasında pek bir fark yoktur. Kişinin vücuduna, ten yapısına ve tipine göre makine kullanımı sağlanılmakta ve kullanım süresi belirlenmektedir. Önceden duş alarak vücutta bulunan ölü deri tabakasının temizlenmesi ve gözeneklerin açılması ile ten de daha iyi renk dönüşümü sağlanmaktadır.

 

Seanstan sonra da tekrar banyo yapılabilir. Güneşte oluşan kızarma, aşırı yanma ve derinin su toplaması gibi olaylar kişinin başına gelmemektedir. Burada en önemli husus ten tipine göre hareket etmektir. 16 yaşından büyükler seanslara alınmakta 16 yaş küçükler de büyüme hormonu salgılanmaya devam ettiği için uygulamalar da yer verilmemektedir. Güneş kadar faydaları olsa da fazla kullanım süresi ve yanlış makine seçimi ile kişinin vücuda zarar verilebilmektedir. UV ışınlarının vücutta sayısız faydası olduğu bilinmekte, güneş veya seanslar ile yapılması fark etmemektedir. 

 

Her işin uzmanı olduğu gibi solayum uzmanları bulunmakta ve seansları yönetmektedir. Solaryumun yararlarını saymak gerekirse; seansta yayılan ışık deriden içeri girip beyinde olan fiziksel aktiviteleri düzenlemekte böylece hormonların düzenli salgılanışını sağlamış olur. Kemik erimesine karşı önemli bir silahtır ve D vitaminini de vücut almaktadır. 

 

Psikolojik olarak da kişiyi rahatlatmakta kişinin mutlu ve neşeli olmasını sağlamaktadır. Yüzde var olan sivilce, siyah nokta gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Fazla olmamak şartı ile doktor kontrolünde olduğu taktir de sedef hastalığı gibi cilt hastalığı için de kullanılmaktadır. Bir çok faydası olduğu gibi uzman kişilerce yapılmaması durumunda kötü sonuçların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.